دشمن قسم خورده و راهکارهای مقابله با آن

نوع مقاله : علمی - پژوهشی

نویسنده

استادیار مجتمع آموزش عالی شهید محلاتی

چکیده

دشمن شناسی و بصیرت نسبت به توطئه ها و تهدیدات یکی از شرایط مهم در هر حرکت و کار عظیمی است. در مهم ترین برنامه زندگی انسان که سیر و سلوک و تعالی و تقرب به خدا با محوریت صراط مستقیم باشد، دشمنی مصمم و توانمند با تمام توان و نیروهایش به میدان آمده تا انتقام خود را از انسان بگیرد و قسم خورده است که نگذارد او در صراط مستقیم حضور و استقامت یابد و این همان شیطان است.
این مقاله پس از اشاره به فلسفه وجودی شیطان و ضرورت آن در نظام احسن و همینطور علت فرصت و مهلتی که خدا به او داده است، راهکارها و برنامه های کلی و فراگیر شیطان برای انحراف و آسیب رسانی به انسان را بیان کرده و سپس برخی از مهم ترین راهبردهای مقابله و عوامل مؤثر در ناکام سازی توطئه های شیطان را بر می شمارد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Sworn enemy and Qoranic techniques against it

نویسنده [English]

  • Abdollah Haji Sadeqi
استادیار مجتمع آموزش عالی شهید محلاتی
چکیده [English]

Knowledge of enemy is necessary for man in affairs, of which the most important one is passing and ascending the path of happiness. As is understood by Qoranic teachings, a determined enemy has entered the field with all ability to mislead man. This enemy is the very Satan. 
In this paper, the reasonability of Satan’s existence in the most wise system of creation, its necessity and the reason for Satan’s opportunity in the earthly life has been made clear. Then, Satan’s techniques and programs for misleading
 man and some Qoranic techniques for opposing them have been introduced.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Satan
  • sworn enemy
  • Qoranic teachings